Teknoloji taş devrinden bugüne sürekli olarak artan bir ivme ile ilerlemiş durumdadır. Buna istinaden de sürekli olarak insanların yaşamına sürekli olarak giren olgular vardır. Bilgisayarın keşfinden sonra birbiri ardına ardışıl olarak insanların hayatına giren kavramlardan bir tanesi de internettir. Bu kavram da beraberinde web sayfası olgusunu beraberinde getirmiştir. Web sayfası internet üzerinde işlem yapılmasına olanak veren dökümanlardır. Web tasarım ise bu web sayfaları için yapılan özel tasarıma verilen isim olup kapsam son derece geniştir. Dışarıdan bilmeyenler için basit gibi görünse de son derece bilgi beceri ve deneyim isteyen bir olgudur.

Web Tasarım Türleri Nelerdir?

  Temel web tasarım türleri aşağıda yazılı  olduğu biçimdedir:

  • Kurumsal web tasarım: Bu bağlamda  ağırlıklı olarak verilen hizmetler şunlardır: 1 yıllık alan adı yani  domain, 1 yıllık hosting, işletmeye özel tasarım ve 1 ay ücretsiz olarak teknik destek biçimindedir.
  • Kişisel web tasarım: Bu bağlamda ağırlıklı olarak verilen hizmetler şunlardır: 1 yıllık alan adı yani  domain, 1 yıllık hosting, kişiye özel tasarım ve 1 ay ücretsiz olarak teknik destek biçimindedir
  • E-ticaret sitesi web tasarım: Bu bağlamda ağırlıklı olarak verilen hizmetler şunlardır: 1 yıllık alan adı yani  domain, 1 yıllık hosting,müşteri isteğine bağlı olan özel tasarım ve 1 ay ücretsiz olarak teknik destek biçimindedir
  • Landing page web tasarım: Bu bağlamda ağırlıklı olarak verilen hizmetler  ise şu şekildedir: 1 yıllık alan adı yani  domain, 1 yıllık hosting, isteğe özel olarak tek sayfa ve 1 ay teknik destek biçimindedir

Tüm bu tasarım türleri de kendi içinde özel uzmanlık isteyen web tasarımlarıdır.

İyi Bir  Web Tasarım Nasıl Olmalıdır?

Üstte verilen bu bilgilerden sonra iyi bir web tasarımın nasıl olduğu da şu şekilde izah edilebilir. Öncelikli olarak üstte web tasarım türlerinde de bilhassa ifade edildiği gibi tamamen müşteriye özel olmalıdır. Kopyala yapıştır olan web siteleri hem SEO açısından son derece sakıncalı hem de oldukça risklidir.

Ayrıca her bir web tasarımının müşterinin hedef kitlesine ürün hizmet durumuna göre özel olması gerekir. Burada kullanılan harf karakteri, renkler kısaca her şey en ince ayrıntısına kadar son derece dikkatle ele alınarak hazırlanmalıdır.  Bu bağlamda hedef kitlenin doğru belirlenmesi gerektiği göz ardı edilmemelidir.

Web tasarım noktasında bir diğer önemli olan argüman kullanılan dildir. Kullanılan dil son derece anlaşılır olmalıdır. Kimsenin kafası karışmamalıdır. Dikkat çekici, web sitesinde uzun süre kalmayı sağlayacak bir tasarım olmalıdır. Tasarımda müşterinin bilmesi gereken her türlü bilgi olmalıdır. İçerik doğru bilgiler içermelidir.

Genel anlamda bir örnek vermek gerekir ise herhangi bir otel için hazırlanan web sitesi ile kendi bez bebeklerini satan kişi için hazırlanan web tasarım asla aynı olmamalıdır.

Web Tasarım Firması Seçerken Bilinmesi Gerekenler

Web tasarım firması seçerken bilinmesi gerekenler şunlardır:

  • Öncelikli olarak işin finansal boyutu en son düşünülmesi gereken bir husustur.
  • Mutlaka alanında uzman deneyimli olan firmalardan profesyonel hizmet alımına gidilmesi gerekir.
  • Firmanın referansları kontrol edilmelidir.
  • Sizin beklentilerinize yanıt verebilecek olan web tasarım firmaları ile çalışılmalıdır.

Web Tasarım Fiyatları

Web tasarım fiyatlarına bakıldığında ise üstte belirtilen türlere göre fiyatlar değişir. Bunun dışında müşterinin özel istekleri de fiyatları etkileyen bir diğer önemli olan unsurdur. Elbette web tasarım yapan firmanın fiyat politikası da fiyatları değiştiren unsurlar arasındadır.

Ödeme noktasında her firmanın kendince bir fiyat politikası mevcuttur.